VEĆINA MLADIH PRVI SEKSUALNI ODNOS IMA SA 17 GODINA: Najmanje 11% maloljetničkih trudnoća, abortusi se vrše i ilegalno!

ljubavni-par-ljubav-love

Mladi u RS u prvi seksualni odnos u prosjeku stupaju sa 17 godina, što dovodi i do brojnih maloljetničkih trudnoća, upozorili su stručnjaci.

Prema procjenama, oko 11 odsto trudnoća su maloljetničke, ali ljekari u RS strahuju da je taj broj mnogo veći jer ne postoje zvanični podaci.

Informacije govore i da samo u Banjaluci 400 do 500 žena godišnje namjerno prekine trudnoću, ali je i taj broj upitan jer se ovakvi zahvati obavljaju i u privatnim ustanovama, ali i ilegalno, pišu Nezavisne novine.

Vladimir Perendija, ginekolog Klinike za ginekologiju i akušerstvo UKC Banjaluka, koji se srednjoškolcima u Srpskoj juče obratio na video-konferenciji posvećenoj reproduktivnom zdravlju, kaže da adolescenti malo znaju o kontracepciji, često nemaju podršku porodice, pa su i problemi neminovni.

“O ovome se veoma malo govori, a mladi moraju da budu informisani. Međutim, kada sam jednom o kontracepciji posavjetovao mladu pacijentkinju, došla je njena majka i rekla: ‘Truj ovim svoje dijete’. U seksualni odnos stupiće prije ili kasnije i zato porodica mora da razumije”, naglasio je Perendija.

Zabluda je, kako kaže, mišljenje da kontraceptivna sredstva debljaju, da se od njih javljaju pojačana maljavost i akne, te da će osobe oboljeti od karcinoma.

“Kontraceptivi oslobađaju vodu i ne dozvoljavaju debljanje, liječe maljavost i akne i ove tablete za 40 odsto smanjuju rizik od raka materice ili jajnika”, objasnio je Perendija.

Nenad Babić, nacionalni koordinator za reproduktivno zdravlje pri Ministarstvu zdravlja RS, istakao je da je, za društvo koje razmišlja o budućnosti, veoma važna briga o mladima.

“Ministarstvo prosvjete i kulture RS imalo je sluha kada je u pitanju edukacija mladih na ovom osjetljivom polju. Ne bi trebalo nametati nove predmete u školama, niti remetiti nastavne programe, a o ovom problemu može i treba da se govori na časovima biologije. Nakon škole, sljedeći korak za mlade bio bi razgovor u specijalizovanim savjetovalištima za adolescente”, predložio je Babić.

Iz škola pozivaju đake da slobodno postave pitanja na koja sami ne pronalaze odgovore.

“O reproduktivnom zdravlju može se govoriti kroz predmete i časove odjeljenske zajednice. Tome svakako treba posvetiti više pažnje jer su oni u osjetljivom periodu razvoja kada im ovakve informacije koriste”, kazao je Predrag Damjanović, predsjednik Aktiva direktora srednjih škola banjalučke regije.

Međutim, sve više mladih zbog neznanja o reproduktivnom zdravlju i problema sa kojima se susreću prolazi kroz krize, pa posjećuju i psihologe.

“Bilo bi dobro u škole uvesti predmet reproduktivno zdravlje ili zdrava reprodukcija. To je značajno radi nataliteta, a podrazumijeva i uspostavljanje moralnih vrijednosti. U cijeloj priči moraju da učestvuju i nastavnici i roditelji. Mladi moraju da dobijaju pravovremene informacije kako bi adekvatno mogli da žive, stvaraju porodice i ulaze u brakove”, istakao je psiholog Aleksandar Milić.

I sociolozi podržavaju edukaciju o reproduktivnom zdravlju.

“Mladi moraju da dobiju savjete o prevenciji i zaštiti, ali ne samo kada je u pitanju reproduktivno zdravlje, već zdravlje uopšte”, prokomentarisala je sociolog Biljana Milošević.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)