SVE ŠTO NISTE ZNALI O MIGRENI: Šta je izaziva, koji su simptomi, kako djelovati preventivno…

Migrene se najčešće javljaju između 20-e i 40-e godine života, a od njih boluje čak 20 posto žena.

Okidači migrene

Od migrena boluje gotovo 20 posto žena i 6 posto muškaraca. Najčešće se javljaju između 20-e i 40-e godine života, ali se mogu javiti i u djetinjstvu i u starijoj dobi. Smatra se da su migrene nasljedne te djeca imaju dvostruko veću šansu razviti migrenu ukoliko njihove majke pate od ove bolesti. Znanstvenici su se primakli vrlo blizu identifikaciji gena koji uzrokuje migrenu, a posebno su zanimljivi markeri pronađeni na kromosomu 4.

Osim nasljeđivanja, na pojavu i učestalost migrena također utječu mnogobrojni okidači od kojih su najvažniji neredovan san, stres, promjene hormonskog stanja (npr. pred menstruaciju), klimatske promjene, konzumiranje pojedine vrste hrane (čokolada, masni sirevi) i pića (crno vino, kava) i drugi.

Problemi s vidom i umor neposredno prije migrene

Glavobolji obično prethodi takozvana “aura” tijekom koje se javljaju problemi s vidom (svjetlucanje, nejasan vid ), umor, nervoza, zijevanje, pojačano mokrenje, trnci u udovima, bolovi u mišićima i sl.

Nakon toga slijedi bolna faza koja je najčešće karakterizirana jednostranom, pulsirajućom glavoboljom. U nekim slučajevima bol može biti u cijeloj glavi – to traje satima, ponekad i dva do tri dana. Mučnina, povraćanje, fotofobija (osjetljivost na svjetlost) i fonofobija (osjetljivost na zvuk) su također često prisutni. Neke osobe iskuse samo nekoliko migrena u životu dok neke imaju čak dva do tri napada tjedno.

Osobe s migrenama imaju povećan rizik od moždanog udara

Zapostavljanje liječenja migrena značajno pogoršava kvalitetu života. Kod osoba s migrenama blago je povećan rizik moždanog udara. Mnogobrojni su savjeti i tehnike samopomoći razvijeni tijekom godina za tretman akutne glavobolje. Neki od najpoznatijih su hidracija tj. uzimanje većih količina tekućine, te tuširanje toplom vodom.

Kada govorimo o znanstvenom pristupu terapiji migrena najbolje je započeti promjenom stila života, prvenstveno redovitim spavanjem te izbjegavanjem stresa i hrane i pića koji djeluju kao okidači. Za terapiju akutnog napada unazad nekoliko godina koriste se lijekovi triptani koji djeluju na receptore serotonina na krvnim žilama mozga.

Kod osoba s čestim migrenama potrebno je započeti preventivnu terapiju da se broj napada smanji i poboljša kvaliteta života s obzirom da potpuno izliječenje nije uvijek moguće premda se u mnogim slučajevima simptomi spontano povuku posebno u starijoj dobi. Za prevenciju se koriste lijekovi koji se inače daju za reguliranje krvnog tlaka, epilepsije ili depresije tako da je ovdje potrebno pažljivo odabrati lijek koji će eventualno koristiti pacijentu i na nekom drugom području.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)