PROVJERITE DIŠETE LI PRAVILNO Dah je povezan sa svime što činimo i trebamo mu posvetiti pažnju koju zaslužuje

Život počinje udahom, a završava izdahom… Stres, užurbani način života, gomilanje svakodnevnih problema, pa i ekonomska kriza uzrokuju sve više psihičkih problema zbog kojih mnogi traže pomoć psihijatra.

Psihijatrijske seanse iziskuju prilične sume novca, treba ih često provoditi, a ponekad je i rezultat upitan. No, na sreću, postoji i puno jednostavnije, učinkovitije i jeftinije rješenje koje je svakome na raspolaganju u svakom trenutku života, a zove se dah – tvrdi Erna Mušić, viša medicinska sestra koja je zadnjih osam godina zaposlena u bihaćkoj zdravstvenoj ustanovi “Lječilište Gata”. Uporedo sa ovim poslom uspješno studira književnost, te znanje iz oblasti medicine ukomponirano sa alternativnom medicinom i svojom naklonosti ka pisanju, vješto oblikuje u “zdravstvene tekstove”.

Erna Mušić, autorica popularnih tekstova o svakodnevnim zdravstvenim pitanjima

Njeni tekstovi nisu samo stručni, pa samim tim i nerazumljivi većinskom dijelu javnosti. Erna piše jednostavno, tako da je svako razumije, a njeni tekstovi naslovljeni “Sunčanje, da ili ne”, “Mršavljenje na pravi način”, “Život sa alergijom”, “Može li nas naš posao ubiti” i drugi objavljeni su u tiražnoj periodičnoj štampi i naišli na odličan prijem čitalaca.

S Ernom smo ovoga puta razgovarali o temi disanja, a naša sagovornica kaže da je uvjerena da se negativne emocije poput ljutnje, tuge, straha, tjeskobe ili iritacije mogu pretvoriti u pozitivno stanje ako poradimo na tehnici svjesnog disanja.

– Uz hranu, spavanje i pozitivno stanje uma, disanje je osnovni izvor životne energije. Dah ima moć. Disanjem brzo uklanjamo toksine iz organizma, dobivamo novu energiju, ali i puno više od toga. Disanje je povezano s našim umom te našim emocijama i raspoloženjem, pa zato specifične tehnike disanja, mogu biti izuzetno učinkovite u oslobađanju od negativnih stanja te otvaraju mjesto za pozitivne životne kvalitete radosti, mira i zadovoljstva u životu. Vježbama disanja dolazimo do viših razina antioksidansa u tijelu, što bitno utječe na efikasniju samoobranu organizma, a um postaje jasniji, kreativniji i istovremeno mirniji.

Udahom se energiziramo, a izdahom otpuštamo fizičke i psihičke toksine. U negativnom stanju uma, poput ljutnje, dah je kraći, grublji i isprekidan, a u stanju mira i zadovoljstva dah je prirodno povezan, dublji i profinjen. Kod uobičajenog disanja nismo svjesni daha, pažnja nam je na vanjskim objektima ili na mislima, a dobrobiti takvog disanja daju tek 20 posto učinka koji ima svjesno disanje.

Tehnike disanja možete savladati koristeći specifične ritmove i zvukove koji omogućuju da pažnja bez napora ostane na dahu, odnosno u sadašnjem trenutku. Um tada postaje jasniji i tiši, a razina životne energije raste. Mentalna aktivnost, koja je inače u negativnom stanju uma povećana, smiruje se, senzacije u tijelu, povezane s mislima i emocijama, dahom se transformiraju i nestaju. Svjesnošću i vježbanjem tehnika disanja i blato možete pretvoriti u zlato, ugljen u dijamant, a frustracije i negativnosti u umu u mir i harmoniju.

Niz znanstvenih istraživanja ukazalo je na zdravstvene dobrobiti tehnike ozdravljujućeg daha. Pokazano je da snaga daha, upotrijebljena na pravilan način, dovodi do značajnog poboljšanja funkcija središnjeg živčanog sistema i pada koncentracije pokazatelja stresa – laktata i kortizola – te povećane koncentracije antioksidansa u krvi, poboljšanja imuniteta, smanjenja holesterola te ublažavanja depresivnih stanja.

Pravilnim disanjem povećavamo količinu antioksidansa u tijelu. Svakim udahom izdišemo toksine iz tijela i svakim udahom unosimo u tijelo svježu energiju, a što učinkovitije dišemo, ti procesi detoksifikacije i energiziranja bit će učinkovitiji. Postoji također nevidljiva, ali snažna spona između daha i našeg unutarnjeg svijeta. Dahom možemo utjecati na naše misli i emocije, na način da se neuropeptidi koji se izlučuju pod utjecajem naših emocija to bolje uklanjaju iz tijela što češće svjesno dišemo. Tehnike disanja omogućuju nam visoku razinu kisika u krvi, što potiče imunitet, rast mišića i sveukupno bolje fizičko zdravlje.

U teškim situacijama, kada nas preplave negativne emocije, najčešće zadržavamo dah ili dišemo vrlo plitko. Moći u takvim trenucima duboko udahnuti i svjesno usmjeriti pažnju unutra, oslobađa nas od stresa i omogućava da kroz život koračamo s osmijehom – kaže Erna.

Razlikujemo tri vrste disanja:

– Trbušno disanje – disanje u kojem se dijafragma (tanki, duguljasti mišić koji odvaja pluća i abdomen) pomiče gore-dolje. Takvo disanje nas najbolje opskrbljuje kisikom, pritom masira organe abdomena i opušta tijelo i um.
– Prsno disanje – disanje koje širi prsni koš, pritom ne masira organe abdomena, troši više energije od trbušnog i opskrbljuje nas s manje kisika.
– Gornje disanje ili disanje ključnom kosti – disanje u kojem se širi samo dio iznad prsnog koša, takvo disanje može biti samo plitko i troši puno energije.

Dišite trbušno – masirajte svoje organe

Najviše koristi imamo od trbušnog disanja. Kad udišemo, dijafragma (ošit) se pomiče prema dolje, volumen pluća se širi, zrak ulazi. Pomicanjem dijafragme gore-dolje događa se masiranje unutarnjih organa. To potiče probavu, regulira rad bubrega i opušta nas. Nažalost, mnogi dišu pogrešno. Trbušno disanje onemogućeno je kad nosimo preusku odjeću, namjerno uvlačimo trbuh da bismo izgledali mršaviji nego što jesmo ili ako se držimo pogrbljeno pa se ne možemo širiti u području trbuha.

Kako provjeriti dišete li ispravno?

Na jednostavan način možete provjeriti dišete li ispravno, tj. trbušno: Lezite na leđa. Jednu ruku položite na trbuh, drugu na prsa. Udišite. Ako vam se ruka na trbuhu ne pomiče prema gore, a ruka na prsima se pomiče, znači da NE dišete trbušnim disanjem nego prsnim/ gornjim disanjem. Ako se ruka na trbuhu pomiče gore kod udisaja i dolje kod izdisaja znači da dišete pravilno, trbušno disanje.

(Doznajemo.com/Aura/E.Karahmet)

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)